Rice with Abalone
Introduction:
"It's very convenient to live in Dalian and eat seafood. Abalone is also very cheap. Last week I bought abalone. It's 3 yuan a piece. It's very fresh, but it's a little small. But if I eat a bowl of abalone rice in a big hotel, it's about 100 yuan. Maybe the abalone can be bigger. Although I'm small, two of them can always top one. Ha ha, let's have a simple and convenient rice, please With the delicious abalone juice, the q-bomb of abalone and the bright vegetables, the cost of a large dish is only 10 yuan, so that you can enjoy the five-star treatment, isn't it great? "
Production steps:
Materials required:
Abalone: two
Mushroom: two
Rape: Three
Carrot: right amount
Ginseng and abalone juice: right amount
Oyster sauce: right amount
Sugar: right amount
matters needing attention:
Production difficulty: simple
Process: firing
Production time: 10 minutes
Taste: Original
Rice with Abalone
Braised bamboo shoots with pork - Wu Hua Rou Hui Wo Sun
Stewed sausages with sauerkraut - Suan Cai Dun Xue Chang
Red dates and lotus seed porridge - Hong Zao Lian Zi Zhou