Make your own yogurt at home
Introduction:
"I like to eat yogurt very much. But I bought a box only a little. I didn't like it. I saw that I could do it on the Internet. I came to have a try. I don't need any special pot. As long as it's ordinary, it's delicious. The price is also cheap. Yogurt. I bought Guangdan's probiotics, 1.9 yuan a box of 120 grams. Milk is also Guangming's package. 200 yuan for each package 1.7 yuan per pack. I spent 7 yuan to make one. The finished product is 750 grams, which means more than 6 boxes. If I bought it in the store, it costs 11.4 yuan. The difference is 4.4 yuan. It's much cheaper. If you like to eat it, make it yourself. "
Production steps:
Materials required:
Yogurt: right amount
Pure milk: right amount
Honey: right amount
Sugar: right amount
matters needing attention:
Production difficulty: simple
Craft: Skills
Production time: several days
Taste: milk flavor
Make your own yogurt at home
Sweet Sago Cream with Coconut Milk - Ye Zhi Xi Mi Lu
Cranberry biscuits without additives - Wu Tian Jia Geng Jian Kang Man Yue Mei Bing Gan
Fried bean curd with green pepper - Qing Jiao Chao Dou Gan
Beef fillet with pickled pepper - Pao Jiao Niu Liu